Време е за покупка на нов климатик? Е, сега е точният момент за това, особено с настъпване на летния сезон и предстоящите горещи месеци. Ако в миналото климатиците бяха лукс, то днес те са сред задължителните уреди в почти всеки дом или офис.
Това, пред което всеки от вас е изправен при покупката на климатик, е дали да бъде конвенционален (обикновен) или инверторен. И въпреки това, че днес всички по-рядко ще откриете конвенционални климатици , то е препоръчително да знаете основните разлики между двата типа, за да създадете информиран избор.
КАКВО ПРЕДСТАВЛЯВА ИНВЕРТОРНИЯ КЛИМАТИК ?
Инверторните климатици са иновативни уреди и са сред най-предпочитаните модели поради безброй много им удобства. Те използват инверторна технология, при която има контрол и преобразуване на тока, напрежението и мощността. Това, от своята страна, мисли за по-ефективна и икономична работа на климатика.
Те също така, както обикновените климатици, разполагат с външно и външно тяло. Сред техните основни компоненти са компресор, хладилен агент, топлообменник и, разбира се, инверторът, без който инверторните климатици нямаше да са това, което те са.
Накратко, инверторът е устройство, което преобразува постоянния ток в променлив . Това означава, че компресорът може да превключи плавно оборотите, позволявайки на климатика да поддържа постоянна температура в помещението без необходимостта да се изключи и включва.
КАКВО ПРЕДСТАВЛЯВА ОБИКНОВЕНИЯТ КЛИМАТИК ?
Обикновените климатици, познати още като конвенционални, са по-стара технология, която всичко по-рядко се среща . Причината за това е техният начин за работа и по-конкретно тази на компресора.
Те нямат такъв наречен инвертор, който да осигури плавното превключване на оборотите. При това компресорът създава своята работа на пълни обороти с пълна мощност. Най-характерното за този тип климатици е, че в режим на работа те постоянно се включват и изключват, за да се постигне по-висока температура.
Липсата на плавност и необходимостта от повече мощност е и причината за по-голямото потребление на електричество. Това прави неефективно и не толкова икономичен.
КАК РАБОТИ КОМПРЕСОРА ПРИ ИНВЕРТОРНИТЕ И ОБИКНОВЕНИТЕ КЛИМАТИЦИ?
Една от основните и най-съществени разлики между инверторния и обикновения климатик е компресорът . Запознайте се със своята работа, вие ще разберете защо инверторните климатици са по-предпочитани сред потребителите.
Както казахме, обикновените климатици нямат инвертор . Техническият компресор работи много по-различно от този на инверторните модели. При тях, когато включите вашия климатик и зададете желаната от вашата температура, компресорът ще започне своята работа, превключвайки без никаква плавност на постоянни обороти.
Когато достигнете постигнатата от вас температура, той изцяло се изключва. При промяна на температурата, компресорът отново се включва и започва вашата работа на високите обороти, докато не възстанови дадената температура.
Това изключване и включване и превключване на оборотите изисква много повече мощност и съответно електроенергия.
Освен това, при конвенционалните климатици има три типа датчика, които са:
- за температура в помещението
- за температура на вътрешния изпарител
- за размразяване – този тип датчик не се среща при всички модели конвенционални климатици
Цялата информация, която датчиците подават, се насочва към електрониката на вътрешното тяло, съответно това води до включването и изключването на климатика. При конвенционалните климатици системата, която се използва за работа и управление на уреда е много по-опростена от тази, която е при инверторните климатици.
Компресорът на инверторните климатици, от друга страна, е различен от този на обикновените.
Преди всичко видовете компресори за инверторни климатици биват два типа, а именно:
- AC инвертори – те работят с променлив ток
- DC инвертори – те работят с прав ток
Разликата в начина на работа идва от това, че когато инверторният климатик достигне желаната температура, той не се изключва, а продължава да работи, използвайки режим, при който няма голяма консумация на електроенергия. Това предпазва компресора и прави уреда ефективен и икономичен.
КАКВА Е РАЗЛИКАТА В КОНСУМАЦИЯТА МЕЖДУ ДВАТА ВИДА ?
Консумацията на електричество е един от основните фактори, които определят изборът на какъвто и да е било уред за дома, включително и климатик. Днес почти всеки знае колко голяма разлика има между инверторните и конвенционалните климатици.
От една страна, както вече ви споделихме, инверторните климатици са много по-ефективни от гледна точка на енергия, а това води и до значително по-ниски сметки за ток.
В тази връзка трябва да кажем, че важен показател относно ефективността и икономичността на даден уред е неговият енергиен клас. Класовете варират от най-ниския G клас до най-високия А+++ клас.
Колкото по-висок е енергийният клас на климатика, толкова по-ефективно ще работи и толкова по-икономичен ще бъде. Това, обаче, е обвързано и с вашия бюджет, тъй като уредите с висок енергиен клас са и по-скъпи.
Нещо повече, SEER и SCOP са други два важни показателя, които заедно с мощността определят каква ще е ефективността на вашия климатик. SEER е коефициентът на преобразуване при охлаждане и се отнася най- вече за летния сезон, докато SCOP е коефициентът при отопление.
Колкото по-висок е техният коефициент, толкова по-висок ще бъде и енергийният клас. Така, например, климатици клас A+++ могат да бъдат с SEER≥8.50 и SCOP≥5.10.
От другата страна са конвенционалните климатици, които са известни със своята по-висока консумация на електроенергия, липсата на добра ефективност, както и функции, които да притежават. Не случайно днес все по-рядко ще ги срещнете на пазара
Имайте предвид, обаче, че неправилно избран и инверторният климатик може да бъде не толкова икономичен. Причината за това е, че мощността му може да не отговаря на размера на помещението, за което е предназначен.
Затова нашите препоръки са:
- обърнете внимание на площта, в която искате да сложите климатика
- винаги проверявайте каква е мощността и я съобразете с размерите на стаята, в която ще използвате уреда
- не забравяйте за ключовите показатели SEER и SCOP
- капацитет (BTU) на климатика
- колко и какви видове режими на работа има
- функциите, които превръщат климатика в незаменим уред
- енергиен клас
КЪМ КОЙ МОДЕЛ Е ПРЕПОРЪЧИТЕЛНО ДА СЕ НАСОЧИМ И ЗАЩО ?
Преди всичко ние вярваме, че изборът на климатик е въпрос на лична преценка, нужди и предпочитания. Също така значение има и определеният от вас бюджет. Но едно е сигурно. Предвид иновативната си технология и предимствата, които притежава, инверторният климатик е един от най-добрите избори, които можете да направите.
Най-големите плюсове, които притежават, са:
- висока ефективност и по-малка консумация на електричество – това постепенно стартиране на компресора и съответно постепенното увеличаване на мощността по време на работа прави инверторните климатици много по-ефективни и изключително икономични, което неминуемо се отразява и в сметката за ток.
- дълъг живот на компресора – още едно предимство на плавното превключване на оборотите е това, че триенето на компресора е много по-малко, което удължава неговия живот.
- лесно размразяване – по време на зимния сезон понякога външното тяло на климатика замръзва и съответно трябва да се почисти. При инверторните климатици, за разлика от обикновените, почистването е автоматично и не е необходимо вие ръчно да го правите.
- по-добра филтрация – тъй като производителите се фокусират върху производството на инверторни климатици, то и те са с подобрени характеристики. В това число включваме и филтрацията, която е от съществено значение. Подобрените филтри осигуряват по-качествен и чист въздух за вас и вашето семейство.
- разнообразие от функции и екстри.
Всичко това води до извода, че покупката на инверторен климатик е инвестиция, която със сигурност си струва. Все пак целта на използване е дългосрочна, затова ви съветваме да не правите компромис. Въпреки своята по-висока цена, правилно избраните инверторни климатици ще намалят сметките за ток, което ще оправдае вашия първоначален разход.